Urla'yı Keşfedelim

İzmir’in göz bebeği Urla’yı keşfetmeye hazır mısın? Doğa, deniz ve yeşilin buluştuğu bu huzur yuvasında güzel bir gezi için işte rotan hazır.

URLA ROTASI

Urla İskele

İskele'de deniz manzarası eşliğinde yürüyüş veya dilersiniz bisiklet turu ile gününüzü güzelleştirebilirsiniz. İskele yürüyüş yolunun sonunda bulunan Karantina Adası’na da uğrayarak yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Arkas Sanat

Arkas Sanat Urla, Lucien Arkas’ın sanata ve koleksiyonculuğa duyduğu ilgi doğrultusunda oluşturulan Arkas Koleksiyonu’ndan bir seçki sunmaktadır. Resim, heykel, halı, zırh, cam, obje gibi Türkiye'den ve yurt dışından da eserler sergilenmektedir. Sanatseverlerin bayılacağı bir keşif noktasıdır. Ziyaret günleri: Salı, Perşembe ve Cumartesi.

Klazomenai

12 İon kentinden biri olan Klazomenai Karantina Adası’nda yer almaktadır. 1979'da kazı çalışması yapılmaya başlanmıştır ve günümüze kadar devam etmektedir. Tarihi yerleri gezmeyi sevenlere önerilir.

Köstem Zeytinyağı Müzesi

Zeytinyağının nasıl yapıldığı, hangi süreçlerden geçtiği gibi konuları öğrenebileceğiniz ve oradaki organik ürünleri satın alabileceğiniz bir müzedir. Pazartesi hariç her gün açıktır.

Uzbaş Arboretum

İlhamımızı tabiattan, azmimizi güneşten, gücümüzü ülkemizin toprağından aldık.' sloganıyla hareket eden Arboretum’da 52 türde 250.000'in üzerinde palmiye, tropikal ve dış mekan bitkileri ile faaliyet gösteriyor. Doğasever kişilere uğramalarını tavsiye ederiz.

Urla Sanat Sokağı

Yaklaşık 200 m boyunca sanat galerisi, atölye, sahaf, hediyelik eşya mağazası, fırın, cafe, vb. dükkanları bulabilirsiniz. Sanat sokağından Urla şarapları, sabun, takı, magnet gibi eşyalar alabilirsiniz.

İZMİR ROTASI

Efes Antik Kent

Kentin ilk kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına kadar inmektedir. Efes'te görülmesi gereken noktalar: Magnesia Kapısı, Devlet Agorası Hamamları, Odeon, Latrina...

Çeşmealtı

Çeşmealtı'nda vaktinizi en keyifli şekilde geçireceğiniz yerlerden biri Güvendik Tepesi'dir. İzmir körfez manzarası, doğayla bütünlüğü ve sakinliği ile huzur dolacağınız bir yer.

Foça

Foça, Türkiye'nin İzmir il merkezinin yaklaşık 69 km kuzeybatısında İzmir’in bir ilçesidir. Eski Foça Evleri ve Foça Değirmenleri görülmesi gereken yapılardandır. Sazlıca Plajı ve Kosova Plajı gibi plajlar da yüzmek için ideal noktalardır.

Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, İzmir'de Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yıldönümünü kutlamak için 1901'de inşa edilmiş tarihi saat kulesidir. İzmir denince ilk akla gelen Saat Kulesi'dir. Burayı görmeden İzmir'den ayrılmayın.

ULAŞIM

Adnan Menderes Havalimanı

Adnan Menderes Havalimanı, Şehir merkezinin 14 km güneyinde, Gaziemir ve Menderes ilçeleri sınırları içindedir. Yolculuk süresi yaklaşık 50 dakikadır. Durak ismi 'Urla İlçe Terminali'dir. Havalimanı Çağrı Merkezi 0850 222 0 487.
İzmir Adnan Menderes Havalimanı-UrlaSahne tek yön transfer ücreti 3500+KDV'dir.

İzban

İzmir Banliyö Sistemi kısaca İZBAN, 2010 yılında tamamlanmıştır. 41 istasyonu bulunmakta olup, hat uzunluğu 136 kilometredir. İZBAN, Aliağa - Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet vermektedir.
Günlük sefer saatleri:05:20 – 01:23.

İzdeniz (Vapur)

İZDENİZ vapur seferleri İzmir'den Urla'ya sadece cumartesi ve pazar günleri yapılmaktadır.